מרכז הזמנות ארצי

כיצד נוצרים הכתמים החומים?

עם התקדמות הגיל וחשיפות חוזרות ונשנות לשמש יכולים להופיע כתמים חומים על העור. הם יכולים להופיע בפנים, במחשוף, בזרועות, בידיים וברגליים... בקיצור, בכל חלקי הגוף הגלויים והחשופים בקביעות לקרני השמש. הם אכן משקפים את הזדקנות העור ומהווים פגם אסתטי רציני.
 
כיצד נוצרים הכתמים החומים?
הפיגמנטציה של העור מתבצעת על ידי מלנוציטים, בלוטות חד-תאיות שנמצאות בתוך השכבה הבסיסית של האפידרמיס, והם אחראיים לייצור מלנין. מלנין הוא שנותן לעור את צבעו ומבטיח הגנה מפני מתקפות הקרניים האולטרה-סגולות.
המלאנוציט עובר השפעות סביבתיות: שינויים תרמיים, קרינה, פגיעות כימיות, טראומות מכניות וכו`. כל הגורמים האלה משפיעים על התפתחותו, על שינויים שחלים בו, הפעילות שלו ועל הזדקנותו. עם הזמן פוחתת הרגישות של האפידרמיס לקרינה אולטרה-סגולה חזקה והייצור של פיגמנטציה מגנה נעשה יותר ויותר קשה.
ההזדקנות של מערך המלנוציטים מתבטאת בשלוש רמות:
* מספר המלנוציטים יורד, מה שמביא להפחתת היכולת ליצור מלנין ועקב כך יש פחות פיגמנטציה.
* מלנוציטים מסוימים נהרסים עקב העובדה שהם מתמזגים עם האפידרמיס, ואז נוצרים אזורים לבנים.
* באזורים חשופים במיוחד לקרני השמש מתחילים המלנוציטים, המגורים מאוד, לצמוח בגודל, מה שמביא לייצור יתר של מלנין וגורם לייצור של כתמים חומים.
 
מה לעשות נגד הכתמים החומים
כדי למנוע את ההופעה של כתמים חומים או כדי למתן את הצבע ואת גודל הכתמים שכבר קיימים, חובה לווסת את סינתזת המלנין. המלנין נוצר על ידי תגובה ביולוגית של גרגרים הנמצאות בתוך המלנוציטים. ברוב המקרים פועלים תכשירים נגד פיגמנטציה בעיקר על ידי בלימת התגובה הזאת ועל ידי עיכוב הפעילות של האנזים האחראי לייצור דופאקינון, הצורה הטרומית של המלנין.
קיימת דרך חדשה, מקורית לחלוטין, המבוססת על המידע הבא:
את הפיגמנטים של המלנין ניתן לסווג באופן סכימתי לשתי קבוצות:
* אוימלנינים (eumelanines) או פיגמנטים מצבע כהה;
* פאיומלנינים (phaeomelanines) עם פיגמנטים בצבע בהיר.
אפשרי, אפוא, לסייע לייצור פיגמנטים בצבע בהיר תוך כדי בלימת היצור של פיגמנטים בצבע כהה.

באדיבות אתר Lne.co.il