מרכז הזמנות ארצי

פיגמנטציה - הטיפול בכתמים

פיגמנטציה - הטיפול בכתמים

מהו המלנין?
צבע העור נקבע בעזרת פיגמנט המלנין המקנה לאפידרמיס את הגוון שלו. המלנין, מיוצר ע"י תאי מלנוציטים הממוקמים בגבול שבין האפידרמיס והדרמיס ופזורים מעל השכבה הבזאלית. הוא ממלא תפקיד משמעותי בהגנה על העור מפני הקרניים האולטרה-סגולות (UV)) והקרניים האינפרא אדומות (RI) ומגן על גוף האדם מפני חום על ידי ספיגת האור של הקרניים האינפרא אדומות והחום מוסת ישירות מחוץ לגוף.

יבושים ביצירת המלנין:
פיגמנטצית יתר (היפר- פיגמנטציה) – הופעת כתמים חומים על פני העור. התופעה היא חלק מתהליך ההזדקנות והיא תופסת את המקום השלישי אחרי הקמטים והתדלדלות העור.
היפרפיגמנטציה נובעת מפעילות מוגברת של המלנוציטים, התרבות המלנוציטים, חוסר סדירות
בייצור המלנין.
תת פיגמנטציה (בהקת) - באה לידי ביטוי בכתמים לבנים כתוצאה מחוסר בפיגמנט.

סוגי הכתמים וצורת הופעתם על העור:

  1. לנטיגו סימפלקס – כתמים עגולים שטחיים, צבעם חום בהיר עד כהה, ממוקמים בכל אזורי הגוף, ללא קשר לאזורים החשופים לשמש. נגעים המופיעים כבר בלידה או בינקות.
  2. נמשים כתוצאה מהשמש – כתמי גיל, לנטיגו אקטיני. כתמים עגולים ושטוחים (דומים קצת לנמשים) בגווני החום בעלי גבולות לא אחידים, מופיעים החל מגיל 50 באזורים החשופים לשמש, והיווצרותם תלויה במידת החשיפה לקרני השמש, עם הגיל הם נוטים להישאר גם ללא החשיפה לשמש. ממוקמים מעל הידיים, על הקרקפת, פנים וזרועות.
  3. נמשים (אפליס)כתמים מעוגלים ושטוחים, לא אחידים אך מוגדרים היטב. מופיעים על האזורים החשופים באופן טבעי לשמש, אך ללא קשר לגיל.
  4. "מסכת הריון" – מלאזמה, נוצרת מאי סדירות הורמונאלית כתוצאה מהיריון, מנטילת גלולות, מטיפולים הורמונאליים. מופיעה בצורת כתמים חומים בעלי גבולות בלתי אחידים לעיתים מחוברים זה לזה. ממוקמים במצח, לחיים, סנטר, בטן, פטמות, צוואר, שפה עליונה.
  5. שומות (נבוסים) – מופיעים בלידה או בילדות. נוצרים עקב בעיות בהתפתחות הפיגמנטים, הבאות לידי ביטוי בייצור יתר של מלנוציטים בשילוב הצטברות מקומית של פיגמנט המלנין. נראים ככתמים מעט בולטים, בקוטר שאינו עולה על 6 מילימטרים, אך יכולים לגדול בהתאם לצמיחת הגוף.
כיצד נבהיר כתמי עור?
1. עיכוב אנזים הטירוזינאז הנמצא בתחרות עם החומצה האמינית טרוסין.
2. הגבלת מעבר המלנוסומים בתוך הקראטינוציטים.
3. ע"י צמצום המלנין שכבר התחמצן והפך למלנין בהיר יותר.
4. "הרדמה זמנית" של תהליך ייצור המלנין – הפסקת פעולת המלנוציטים.
5. עיכוב הסינתזה של הטירוזינאז.
6. פילינג עם מרכיב מקלף.