מרכז הזמנות ארצי

כל מה שרצית לדעת על פצעי הבגרות ולא העזת לשאול

כל מה שרצית לדעת על פצעי הבגרות ולא העזת לשאול


מהם הגורמים לאקנה?


ברוב המקרים מקורה של תופעת ה"אקנה" בחוסר איזון הורמונלי בגוף. חוסר האיזון ההורמונלי נפוץ בעיקר בתקופות השינויים ההורמונליים האופייניים לגיל הנעורים. אולם, חשופים לתופעה לא פחות, אנשים בתקופות של עצבנות וחרדה, (למתחים נפשיים השפעה ניכרת על האיזון ההורמונלי). במקרים מסויימים מופיעה תופעת ה"אקנה" גם כסימן מלווה למחלות פנימיות שונות או בעקבות טיפולים תרופתיים המפרים את האיזון ההורמונלי והיא עלולה להימשך עד שנות הארבעים.

במקרה של פצעונים הורמונליים (אקנה על רקע הורמונלי בנשים) ניתן לפתור זאת ע"י הסדרת המחזור באמצעות אמצעי מניעה, גלולות למניעת הריון שהמרכיב הדומיננטי הוא האסטרוגן שיכול לשפר את מצב ה"אקנה", או שילוב של תרופות אלה עם טיפולים נקודתיים או מערכתיים.

בגיל ההתבגרות - אין כמעט הבדל בין נערים לנערות מעצם היותם חשופים לתופעה, בצורה בה מופיע ה"אקנה" או בנזקים העלולים להיגרם עקב הזנחה או טיפול לא נכון ב"פצעונים" או בעור. עם זאת, קיימת הנחה שהגורמים העיקריים ל"אקנה" הם: היגיינה לקויה, חיידקים ולעיתים אף גנטיקה.

בפצעוני האקנה ניתן להבחין בעיקר בשני חיידקים:

"פרופיוני בקטריום אקנה" (
propion bacterium acnes ) חיידק החי בתנאי חוסר אויר אשר משגשג בתעלות זקיקי השיער שבעור, ו - "סטפילוקוקוס אפידרמידיס" (staphylococcus epidermidis) שמשגשג גם הוא בתעלות זקיקי השיער. חיידקים אלה מפרקים בעזרת אנזימים את השומנים שבחלב והופכים אותם לחומצות שומן שעלולות לגרום לגירוי העור לתגובה דלקתית ומוגלה.

אלו נזקים עלולים להגרם מ"אקנה"?

אין ספק כי תופעת ה"אקנה" מהווה מטרד ומקור לסבל פיסי ורגשי כאחד, מבוכה רבה וחוסר בטחון בעיקר בגיל הנעורים, אך טיפול כללי ומקומי במוקדים הדלקתיים ימנע סיבוכים ויביא להבראה שלמה. אולם, הזנחת התופעה ועל אחת כמה וכמה טיפול לא נכון/או רשלני, עלולים לגרום לסיבוכים ולכיעור ניכר של הפנים ולגרימת נזקים בלתי הפיכים דוגמת: "חורים" בעור, צלקות מכוערות וכד`.

מהם אזורי הגוף היותר חשופים ל"אקנה"?

נגעי ה"אקנה" מופיעים בעיקר באזורי הגוף העשירים בבלוטות החלב, אזורים אלו כוללים את: הפנים, החזה, הכתפיים, העורף והגב. אולם, אין זה מן הנמנע שתופעות ה"אקנה" תופענה גם במקומות אחרים בגוף.

האם תופעת ה"אקנה" ניתנת למניעה?

כשם שלא ניתן לעצור את ההתבגרות ואת הפרת האיזון ההורמונלי האופיינית לתקופת ההתבגרות, כך לא ניתן למנוע את תופעת ה"אקנה" אולם, מודעות לבעיה, טיפול נכון ותזונה נכונה בתקופת השינויים הפיזיולוגיים וההורמונליים - עשויים להקל משמעותית את הסבל מהתופעה ולמנוע נזקים קוסמטיים ונפשיים לעתיד.

מהו הטיפול המומלץ ב"אקנה"?

הטיפול האופטימאלי בתופעות ה"אקנה" הינו שילוב של טיפול יום-יומי עצמי וטיפול תקופתי ומעקב של קוסמטיקאית מקצועית. היות וטיפול שגוי ו/או לא זהיר עלול לגרום לנזק עתידי רב עד כדי צלקות וכיעור הפנים, מומלץ לפנות קודם כל לקוסמטיקאית מוסמכת, פרא-רפואית לטיפולי אקנה, אשר תאבחן, תעריך, ותמליץ על הטיפול הנכון בעזרת התכשירים הנכונים והמתאימים ביותר לאקלים הישראלי, ממיטב המעבדות המקצועיות בארץ ובאיכות גבוהה, המאושרים ע"י משרד הבריאות ומבטלים את הצורך בשימוש בתרופות.

מה ייחודם ותפקידם של התכשירים המיועדים לטיפול ב"אקנה"?

תפקידם של התכשירים המיוחדים לטיפול ב"אקנה" אמור לענות על שלוש מטרות, החשובות כל אחת בפני עצמה:

* טיפול ושמירה על נקיון יסודי של הנקבוביות.

* הקלה והרחקת המוקדים המוגלתיים ו"הראשים השחורים" (קומודונים) שתאפשר מראה אסטטי ומטופח יותר.

* יצירת "סביבה חומצית" שתגן על העור מפני התפתחות חיידקים ומניעת נזקים עתידיים (חורים וצלקות בעור).


ייחודם של תכשירים אלו בהיותם מבוססים על חומרים טבעיים אנטיספטיים בשילוב עם חומרים פעילים דוגמת: קמפור, מנתול, תחמוצת האבץ, רטינול, המשפר את מרקם העור ומעודד את התהליך הטבעי של חידוש העור, וכן רכיבים צמחיים הידועים כאנטי-דלקתיים ואנטי-בקטריאליים המסייעים להפחית את כמות הקומודונים באופן ניכר, ולצמצם את התדירות והעוצמה של התפרצות ה"אקנה".

הטיפול המשלים להקלה בתופעת ה"אקנה" הינו:

תזונה נכונה, אכילת יתר של מוצרי מזון עמילניים גורמת לפעילות מופרזת של הבלוטות ועל כן מומלץ להימנע בתקופה זו מאכילת מזון עמילני, מזון מטוגן ומזון ממותק. יועדפו על פניהם שתייה מרובה של מים, ירקות ופירות טריים. הקפדה על תזונה נכונה, שתספק כמויות מספיקות של וויטמינים ומינרלים. מחסור בוויטמיני
A, B, C ו-E , וכן מחסור באבץ ובסלניום, שהוכחו כחיוניים וכבעלי השפעה חיובית בתהליך ריפוי העור עלולים להגביר את הסיכון להתפרצות "אקנה". כמו כן, מומלץ לצרוך מוצרי מזון פרוביוטיים, שהוכח כי הם משפרים את מצב הדלקת.

ולבסוף, ישנן אמונות תפלות או דעות לא מבוססות בקשר ל"אקנה" שיש מקום לתקנן:

לעיתים שומעים הורה האומר לבנו שה"אקנה" תעבור עם הזמן וללא טיפול, ובכן, לאמתו של דבר התופעה עלולה להימשך או להיעלם ואז לחזור ולהישנות.

למרות הדעה הרווחת אין לרחוץ את הפנים מעבר לפעם ביום וגם אז רק עם סבון המיועד לעור שמן אן שמן ובעייתי המנקה את העור מבלי לגרות את בלוטות השומן. אקנה הוא מצב של דלקת, שבו העור ממילא מגורה, נפוח ואדום, כך שהשימוש בחומרים מגרים עלול רק להחמיר את המצב ואף לעודד עוד יותר את ייצור השומן.

יש להימנע משימוש בקומפרסים חמים, באדים חמים או במים חמים. החום עלול לגרום לביקוע הנקבוביות ואף לפגוע ביכולתו להילחם בחיידקים המחוללים את הדלקת.

סוגים מסוימים של תכשירים קוסמטיים עלולים לגרום לגירוי יתר בעור, לסובלים מ"אקנה" חשוב לשים לב שעל האריזה כתוב:
OIL-FREE – פירושו נטול שומן, ו- NON-COMDOGENIC
– שפירושו אינו גורם לקומודונים ולהימנע ממוצרים שומניים המכילים לנולין ווזלין.

מומלץ לא להשתמש במוצרי שיער כמו: ג`ל, מוס, מסכה, קרם ומרכך, חלק מסוגי התכשירים לטיפול ועיצוב השיער גורמים ל"אקנה" והם עלולים להביא ליצירת קומודונים ואפילו נגעים מוגלתיים.

והחשוב מכל - לפני חשיפה לשמש למרוח על האזורים הנגועים (פנים,חזה,זרועות וגב) והחשופים קרם לחות עם מסנן קרינה לא פחות מ-15
spf
המיועד לעור אקנתי, המרכיבים המצויים בקרם מספקים לעור לחות ומהווים מחסום כנגד נזקי הסביבה. רבים החשופים לשמש ללא הגנה של קרם המכיל מסנני קרינה מקבלים כתמי פיגמנטציה כהים על אותם אזורים הנגועים בפצעי ה"אקנה".

באדיבות אתר Lne.co.il